top
logo

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter

Klasa I A
Wpisany przez admin   
Z życia klasy I A

 

„Witaminki”
Uczniowie klasy I A przygotowali przedstawienie pt. „Witaminki” promujące zdrowy tryb życia i zaprezentowali je w dniu 30 maja 2015 r. na „V Rodzinnej Majówce”. Każdy z uczniów wcielił się w rolę jednej z witamin: A, B, C, D lub E. Dzięki przygotowaniom do przedstawienia uczniowie zapoznali się z rolą poszczególnych witamin w organizmie człowieka oraz produktami, w których występują. Dzieci połączyły naukę z zabawą. Przedstawienie podobało się publiczności, a uczniowie otrzymali gromkie brawa. 

 


 

Łódeczki z łupiny orzecha
Na zajęciach technicznych uczniowie klasy I A poznawali środki transportu: lądowego, wodnego i powietrznego. Samodzielnie wykonywali łódki z łupin orzecha, korków, wykałaczek i kartonu. Następnie wodowali je i obserwowali, która z nich najlepiej pływa. Dzieci świetnie się bawiły. 

 

 

Wycieczka po naszej miejscowości
W dniu 18 maja 2015 r. uczniowie klasy I A udali się na wycieczkę po najbliższej okolicy. W czasie spaceru po Siedliskach oglądali architekturę budynków użyteczności publicznej i prywatnych posesji. Zobaczyli między innymi: Dom Kultury, Remizę Strażacką, Ośrodek Zdrowia i aptekę, Kościół parafialny i plebanię. W momencie, gdy dzieci oglądały majestatyczną budowlę Kościoła, zaczęły bić dzwony. Wszyscy z zaciekawieniem obserwowali wieżę kościelną i wypatrywali poruszających się dzwonów. W trakcie wycieczki uczniowie podziwiali mijaną roślinność, rozpoznawali znane im drzewa, przyglądali się napotkanym zwierzętom, ukształtowaniu terenu oraz zwracali uwagę na środki komunikacji. Na zakończenie wycieczki odwiedzili Cmentarz wojskowy i Grób Nieznanego Żołnierza. Modlitwą i minutą ciszy uczcili pamięć poległych.

 


 

Nie pal przy mnie, proszę
Klasa I A realizowała Program edukacji antynikotynowej dla uczniów klas I-III szkół podstawowych „Nie pal przy mnie, proszę” inicjowany przez Państwową Inspekcję Sanitarną we współpracy z resortem edukacji. Uczniowie uczestniczyli w pięciu zajęciach warsztatowych. Poszerzali swoją wiedzę realizując następujące tematy:
1.    Co to jest zdrowie?
2.    Od czego zależy nasze zdrowie?
3.    Co i dlaczego szkodzi zdrowiu?
4.    Co robić, gdy moje zdrowie jest zagrożone?
5.    Nie pal przy mnie, proszę.
W czasie zajęć uczniom towarzyszyła wiewiórka Wiki. Miała ona wiele pomysłów na organizację zajęć – wierszyki, krzyżówki, puzzle, kolorowanki, historyjki obrazkowe, a także znaczki „Nie pal przy mnie, proszę”.
Poprzez realizację programu uczniowie uporządkowali i poszerzyli swoją wiedzę na temat zdrowia oraz uczyli się odpowiedzialności za własne zdrowie. Dowiedzieli się nie tylko o szkodliwości palenia papierosów, ale również o szkodliwości oddziaływania dymu papierosowego związanego z biernym paleniem. Dzieci uczyły się jak same mogą unikać sytuacji szkodliwych dla zdrowia i jak radzić sobie w sytuacjach, gdy inni ludzie palą w ich obecności.


 

 

Eksperymentujemy z dźwiękami
W czasie zajęć poświęconych wprowadzeniu dwuznaków „dź” i „Dź” uczniowie klasy I A zgłębiali tajniki powstawania dźwięków oraz poznawali ich rodzaje. Dzieci wykonywały eksperymenty, w trakcie których tworzyły fale na wodzie aby zobrazować rozchodzenie się dźwięku w powietrzu. W dalszej części zajęć uczniowie słuchali dźwięków wytwarzanych przez przedmioty szklane, metalowe i drewniane. Na zajęciach technicznych samodzielnie wykonywali grzechotki. Wiele radości sprawił dzieciom akompaniament do piosenki z wykorzystaniem własnoręcznie wykonanych grzechotek.

 

 

Ważymy
Uczniowie klasy I A na zajęciach edukacji matematycznej w dniu 17 kwietnia 2015 r. pracowali w kilkuosobowych zespołach i za pomocą różnych rodzajów wag ważyli wybrane przez siebie przedmioty. Następnie cała klasa używała wagi szalkowej do pomiaru wagi wybranych przez uczniów przedmiotów. Dzieci używały określeń: kilogram, pół kilograma, dekagram i gram oraz wykonywały obliczenia używając tych miar.

 

Poznajemy zasady zdrowego odżywiania
Uczniowie klasy I A poznawali zasady racjonalnego odżywiania. W czasie zajęć budowali piramidę zdrowego żywienia z rozsypanki obrazkowej.  Spośród zbioru produktów spożywczych najpierw oddzielali niezdrowe artykuły, a potem segregowali korzystne dla organizmu człowieka produkty według proporcji, w jakich powinniśmy je spożywać.  Na następne zajęcia uczniowie przynieśli sałatki wykonane z pomocą rodziców i odbyła się ich degustacja.

 „Skarb to nie tylko złoto”
W dniu 14 kwietnia 2015 uczniowie Szkoły Podstawowej w Siedliskach obejrzeli przedstawienie Teatru „Blaszany Bębenek” z Trzebini pt. „Skarb to nie tylko złoto”. Historia opowiada o dwóch krasnalach, którzy na polecenie króla wyruszają na poszukiwania rośliny potrzebnej do wypędzenia nietoperzy z jego zamku. Przeżywają zabawne, czasem niebezpieczne oraz pouczające przygody, a za pomocą dzieci udaje im się szczęśliwie zakończyć swoją podróż. Dzięki prezentowanej bajce dzieci poznały siłę prawdziwej przyjaźni oraz dowiedziały się, dlaczego należy słuchać starszych od siebie osób i nie ufać obcym. Spektakl bardzo podobał się dzieciom. Aktorzy angażowali je w zabawę i wspólne śpiewanie.

 

Mierzymy pojemność

W czasie zajęć edukacji matematycznej uczniowie utrwalali pojęcie jednostki objętości – litr. Dzieci przyniosły różne naczynia i butelki, przelewając wodę do miarek mierzyły pojemność każdego z nich. Przy okazji zabawy z wodą przeprowadzono dyskusję na temat wpływu picia wody na zdrowie człowieka. 


 

„Ci” jak cień

17 marca 2015r., w piękny słoneczny dzień, uczniowie klasy I A wyszli na dziedziniec szkolny, aby pobawić się w rysowanie cieni. Najpierw dobrali się parami, a potem nawzajem obrysowywali swoje cienie. Tę zabawę zainspirowały poznawane litery „ć” i „ci”.


 

 

Obserwujemy wzrost roślin

Jest 18 marca 2015r. Od czasu posadzenia roślin przez uczniów klasy I A minęło 13 dni. Dzieci z radością obserwują efekty swojej pracy. W wielu doniczkach wykiełkowały już nasionka, a rośliny cebulowe znacznie urosły. Niektóre nawet zakwitły! Groch „Jaś” przerósł inne rośliny i uparcie szuka podpory. W kilku doniczkach nie widać jeszcze kiełkujących roślin, ale mamy nadzieję, że wkrótce się pojawią.

 


 

 

Pierwszy dzień wiosny

W naszej Szkole uczniowie z radością witali wiosnę w piątek 20 marca 2015r.
Samorząd Uczniowski zorganizował „Zielony Dzień Bez Pytania”, w ramach którego uczniowie, którzy mieli zielone elementy stroju, byli zwolnieni z pytania. Pomysł ten spodobał się również pierwszakom. Wielu uczniów klasy I A przyszło w zielonych strojach. Najbardziej pomysłowo ubrana była Weronika Urbanek, która przebrała się za konika polnego. Ania Sarad, z pomocą rodziców, wykonała słomianą kukłę Marzanny, która została wysłana na konkurs organizowany przez Dom Kultury w Tuchowie.     

 

 

Obserwujemy zaćmienie Słońca

W dniu 20 marca 2015r. w naszym kraju można było obserwować częściowe zaćmienie Słońca w godzinach od 9:40 do 12:06. Niebo było bezchmurne i panowały bardzo dobre warunki. Na dziedzińcu szkolnym nauczyciel przyrody, pan Marek Marchwica, przygotował stanowisko z niezbędnymi materiałami koniecznymi do obserwacji oraz objaśnił jej zasady. Uczniowie klasy I A wraz z wychowawczynią i księdzem katechetą uczestniczyli w obserwacji zaćmienia. Każdy uczeń otrzymał fragmenty czarno-białej kliszy fotograficznej lub szkło spawalnicze, przez które mógł bezpiecznie przyglądać się, jak cień Księżyca stopniowo zakrywa część tarczy słonecznej.

 


 

 

Pierwszaki nigdy się nie nudzą!

W klasie I A uczniowie nie tylko uczą się czytać, pisać i liczyć, ale także zdobywają wiedzę na temat różnych zwierząt. W marcu uczniowie oglądali filmy o ślimaku, dinozaurach, koniach i hipoterapii, ćmach, bocianach oraz fokach. Dzieci korzystają z różnych źródeł informacji: książek i czasopism z biblioteczek domowych oraz z Biblioteki Szkolnej, Internetu; przynoszą również różne materiały, które wykorzystujemy na zajęciach m.in. książki, albumy, zdjęcia, muszelki ślimaków, figurki dinozaurów. W czasie przerw chętnie oglądają zdjęcia i czytają informacje na temat różnych zwierząt oraz bawią się przyniesionymi zabawkami.

 

 

 

Pierwsze miejsce w Gminnym Konkursie Recytatorskim

Uczniowie klasy I A wzięli udział w konkursie recytatorskim pod hasłem „Przyjaciele dzieci wierszem do nich piszą” organizowanym przez Dom Kultury w Tuchowie.
W etapie klasowym uczestniczyło 12 uczniów.
Byli to:

1.       Sebastian Bałut

2.       Mateusz Cygnar

3.       Marcin Gacek

4.       Janusz Kiełtyka

5.       Dariusz Michalik

6.       Milena Pacana

7.       Martyna Peszka

8.        Anna Sarad

9.       Katarzyna Sterkowiec

10.    Kacper Szwala

11.   Emilia Wajda

12.   Wajda Martyna

Do etapu szkolnego zostali wybrani:

1.       Anna Sarad

2.       Martyna Peszka

3.       Janusz Kiełtyka

W szkolnym konkursie pierwsze miejsce zajęła Anna Sarad, drugie – Martyna Bujak z klasy II, a trzecie – Janusz Kiełtyka. Naszą szkołę w kategorii uczniów klas I – III mogło reprezentować dwie osoby, więc były to Ania i Martynka.

Anna Sarad zdobyła pierwsze miejsce w Gminnym Konkursie Recytatorskim deklamując wiersze: „Ptasie radio” Juliana Tuwima i „Brat” Doroty Gellner. Otrzymała dyplom i nagrodę książkową „Baśnie znane i lubiane”.

Ania zgodziła się wystąpić ponownie przed klasową publicznością i otrzymała gromkie brawa.

Życzymy jej jeszcze wielu takich sukcesów.

 

 

Inscenizacja „Witamy wiosnę!”

W dniu 27 marca klasa I A gościła dzieci z Oddziału Przedszkolnego wraz z wychowawczynią, panią Władysławą Nowak – Gacek. Pierwszaki przygotowały przedstawienie pod tytułem „Witamy wiosnę!”. Dzieci włożyły dużo wysiłku w przygotowanie tej inscenizacji: samodzielnie wykonały maski, zaprojektowały elementy stroju oraz dekoracji do przedstawienia, przygotowały salę lekcyjną dla gości. Występ naszego klasowego teatru zaszczyciła swoją obecnością Pani Dyrektor Lucyna Jamka.

Przedstawienie bardzo podobało się widzom, o czym świadczyły gromkie brawa.

 

 

 

Prezentujemy się przed naszymi Rodzicami

Uczniowie klasy I A, zachęceni pochwałami widzów, postanowili zaprosić Rodziców na przedstawienie „Witamy wiosnę!”. W tym celu samodzielnie wykonali zaproszenia i wręczyli je rodzicom.

W dniu 31 marca 2015 r. o godzinie 14: 00, zaproszeni goście obejrzeli nasze przedstawienie. Mali aktorzy zostali nagrodzeni za występ gromkimi oklaskami.
Miło nam, że tyle osób przyjęło nasze zaproszenie i obejrzało inscenizację.

 

 

 

 


 

bottom
Copyright © 2018 Zespół Szkół w Siedliskach